Official Championship Points Result
courtesy: http://palarongpambansa.wordpress.com
Click image to ENLARGE
courtesy: http://palarongpambansa.wordpress.com
Click image to ENLARGE
Record Breakers
Click image to ENLARGE
Result by Sports Event
SPECIAL GAMES (Athletics); (Swimming); (Goal Ball)
ELEMENTARY DIVISION
Click on the links below to view the Result of Games as scheduled.
1. ARNIS BOYS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon); (Full Contact over 4’8-5’0); (Full Contact over 5’0-5’4); (Final Ranking)
2. ARNIS GIRLS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon); (Full Contact over 4’8-5’0); (Full Contact over 5’0-5’4); (Final Ranking)
3. ATHLETICS BOYS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
4. ATHLETICS GIRLS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
5. BADMINTON BOYS (List of Winning Athletes); (BTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
6. BADMINTON GIRLS (List of Winning Athletes); (GTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
7. BASEBALL (Games Result); (Final Ranking)
8. BASKETBALL (Games Result)
9. BOXING (List of Winning Athletes); (Session 1 Bouts 1-18); (Session 1 Bouts 19-23); (Session 2 Bouts 1-18); (Session 2 Bouts 19-28); (Session 3 Schedule Bouts 52-75; Bouts 76-79); (Session 4 Result); (Session 5 Schedule); (Finals Result); (Medalists by Category)
10. CHESS BOYS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
11. CHESS GIRLS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result);(Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
12. FOOTBALL (Games Result); (Team Standing)
13. GYMNASTICS MAG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault)
14. GYMNASTICS WAG (List of Winning Athletes); (Team Championship and Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault); (Balance Beam)
15. GYMNASTICS RG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Hoop); (Ribbon); (Rope); (Ball)
16. SIPA (Games Result); (Best Regu); (Double Takraw); (Final Ranking)
17. SOFTBALL (Games Result); (Final Ranking)
18. SWIMMING BOYS & GIRLS (Previous Result); (Summary of Records); (Day 1 Trials); (Day 1 Prelims); (Day 1 Finals); (Day 2 Trials); (Day 2 Prelims); (Day 2 Finals); (Day 3 Trials); (Day 3 Preliminaries); (Day 3 Finals); (Day 4 Preliminaries); (Day 4 Meet Program); (Day 4 Finals); (Team Standing); (Record Breakers); (Most Outstanding Swimmers);(for more details, visithttp://www.swimmingpinas.com)
19. TABLE TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
20. TABLE TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
21. TAEKWONDO BOYS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
22. TAEKWONDO GIRLS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
23. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
24. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
25. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Ranking)
26. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Ranking)
———————————————————————————————————————————————--
SECONDARY DIVISION
1. ARCHERY BOYS (List of Winning Athletes); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Team Olympic Round Mixed – Demo only)
2. ARCHERY GIRLS (List of Winning Athletes); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Team Olympic Round Mixed – Demo only)
3. ARNIS BOYS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight)
4. ARNIS GIRLS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight)
5. ATHLETICS BOYS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw*); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Pole Vault); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles); (100 m); (400 m); (3000 m SC); (200 m); (400 m Hurdles); (5000 m); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
6. ATHLETICS GIRLS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (3000 m*); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles); (100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
7. BADMINTON BOYS (List of Winning Athletes); (BTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Individual Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
8. BADMINTON GIRLS (List of Winning Athletes); (GTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Individual Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
9. BASEBALL (Games Result); (Final Ranking)
10. BASKETBALL BOYS (Games Result)
11. BASKETBALL GIRLS (Games Result)
12. BOXING (List of Winning Athletes); (Session 1 Bouts 1-18); (Session 1 Bouts 19-23); (Session 2 Bouts 1-18); (Session 2 Bouts 19-28);(Session 3 Schedule Bouts 52-75; Bouts 76-79); (Session 4 Result); (Session 5 Schedule); (Finals Result); (Medalists by Category)
13. CHESS BOYS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
14. CHESS GIRLS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
15. FOOTBALL (Games Result); (Final Ranking)
16. GYMNASTICS MAG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault)
17. GYMNASTICS WAG (List of Winning Athletes); (Team Champion & Individual All Around); (Balance Beam); (Floor Exercise); (Horse Vault)
18. GYMNASTICS RG (List of Winning Athletes); (Team Champion & Individual All Around); (Ball); (Hoop); (Ribbon); (Rope)
19. SEPAK TAKRAW (Games Result); (Inter-Regu); (Inter-Team); (Final Ranking)
20. SOFTBALL (Games Result); (Final Ranking)
21. SWIMMING BOYS & GIRLS (Previous Result); (Summary of Records); (Day 1 Trials); (Day 1 Prelims); (Day 1 Finals); (Day 2 Trials); (Day 2 Prelims); (Day 2 Finals); (Day 3 Trials); (Day 3 Preliminaries); (Day 3 Finals); (Day 4 Preliminaries); (Day 4 Meet Program); (Day 4 Finals); (Team Standing); (Record Breakers); (Most Outstanding Swimmers); (for more details, visithttp://www.swimmingpinas.com)
22. TABLE TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
23. TABLE TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
24. TAEKWONDO BOYS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
25. TAEKWONDO GIRLS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
26. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
27. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
28. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Ranking)
29. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Ranking)
ELEMENTARY DIVISION
Click on the links below to view the Result of Games as scheduled.
1. ARNIS BOYS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon); (Full Contact over 4’8-5’0); (Full Contact over 5’0-5’4); (Final Ranking)
2. ARNIS GIRLS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Synchronized Mixed Double Identical Weapon); (Full Contact over 4’8-5’0); (Full Contact over 5’0-5’4); (Final Ranking)
3. ATHLETICS BOYS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
4. ATHLETICS GIRLS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles);(100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
5. BADMINTON BOYS (List of Winning Athletes); (BTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
6. BADMINTON GIRLS (List of Winning Athletes); (GTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
7. BASEBALL (Games Result); (Final Ranking)
8. BASKETBALL (Games Result)
9. BOXING (List of Winning Athletes); (Session 1 Bouts 1-18); (Session 1 Bouts 19-23); (Session 2 Bouts 1-18); (Session 2 Bouts 19-28); (Session 3 Schedule Bouts 52-75; Bouts 76-79); (Session 4 Result); (Session 5 Schedule); (Finals Result); (Medalists by Category)
10. CHESS BOYS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
11. CHESS GIRLS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result);(Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
12. FOOTBALL (Games Result); (Team Standing)
13. GYMNASTICS MAG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault)
14. GYMNASTICS WAG (List of Winning Athletes); (Team Championship and Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault); (Balance Beam)
15. GYMNASTICS RG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Hoop); (Ribbon); (Rope); (Ball)
16. SIPA (Games Result); (Best Regu); (Double Takraw); (Final Ranking)
17. SOFTBALL (Games Result); (Final Ranking)
18. SWIMMING BOYS & GIRLS (Previous Result); (Summary of Records); (Day 1 Trials); (Day 1 Prelims); (Day 1 Finals); (Day 2 Trials); (Day 2 Prelims); (Day 2 Finals); (Day 3 Trials); (Day 3 Preliminaries); (Day 3 Finals); (Day 4 Preliminaries); (Day 4 Meet Program); (Day 4 Finals); (Team Standing); (Record Breakers); (Most Outstanding Swimmers);(for more details, visithttp://www.swimmingpinas.com)
19. TABLE TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
20. TABLE TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
21. TAEKWONDO BOYS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
22. TAEKWONDO GIRLS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
23. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
24. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
25. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Ranking)
26. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Ranking)
———————————————————————————————————————————————--
SECONDARY DIVISION
1. ARCHERY BOYS (List of Winning Athletes); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Team Olympic Round Mixed – Demo only)
2. ARCHERY GIRLS (List of Winning Athletes); (30 Meters); (40 Meters); (50 Meters); (60 Meters); (Single Fita); (Olympic Round Individual); (Team Olympic Round); (Team Olympic Round Mixed – Demo only)
3. ARNIS BOYS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight)
4. ARNIS GIRLS (List of Winning Athletes); (Anyo Individual Event Single Weapon); (Anyo Team Event Single Weapon); (Anyo Individual Event Double Identical Weapon); (Anyo Team Event Double Identical Weapon); (Pin Weight); (Bantam Weight); (Feather Weight); (Extra Lightweight); (Half Lightweight)
5. ATHLETICS BOYS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw*); (High Jump); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Pole Vault); (Long Jump); (Shot Put); (110 m Hurdles); (100 m); (400 m); (3000 m SC); (200 m); (400 m Hurdles); (5000 m); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
6. ATHLETICS GIRLS (Previous Result); (List of Winning Athletes); (Javelin Throw); (High Jump); (3000 m*); (Discus Throw); (Triple Jump); (1500 m); (Long Jump); (Shot Put); (100 m Hurdles); (100 m); (400 m); (200 m); (400 m Hurdles); (4X100 m Relay); (800 m); (4×400 m Relay); (Highest Pointers); (Record Breakers)
7. BADMINTON BOYS (List of Winning Athletes); (BTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Individual Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
8. BADMINTON GIRLS (List of Winning Athletes); (GTT); (Team Tie Result); (April 23 Tournament Planner); (April 24, Tournament Planner); (Individual Event Result as of April 25); (Individual Singles); (Individual Doubles); (Individual Mixed Doubles); (All Categories Final Ranking)
9. BASEBALL (Games Result); (Final Ranking)
10. BASKETBALL BOYS (Games Result)
11. BASKETBALL GIRLS (Games Result)
12. BOXING (List of Winning Athletes); (Session 1 Bouts 1-18); (Session 1 Bouts 19-23); (Session 2 Bouts 1-18); (Session 2 Bouts 19-28);(Session 3 Schedule Bouts 52-75; Bouts 76-79); (Session 4 Result); (Session 5 Schedule); (Finals Result); (Medalists by Category)
13. CHESS BOYS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
14. CHESS GIRLS (Round 1 Result); (Round 2 Result); (Round 3 Result); (Round 4 Result); (Round 5 Pairing); (Round 5 Result); (Round 6 Pairing); (Round 6 Result); (Round 7 Pairing); (Round 7 Result); (Final Ranking)
15. FOOTBALL (Games Result); (Final Ranking)
16. GYMNASTICS MAG (List of Winning Athletes); (Team Championship & Individual All Around); (Floor Exercise); (Horse Vault)
17. GYMNASTICS WAG (List of Winning Athletes); (Team Champion & Individual All Around); (Balance Beam); (Floor Exercise); (Horse Vault)
18. GYMNASTICS RG (List of Winning Athletes); (Team Champion & Individual All Around); (Ball); (Hoop); (Ribbon); (Rope)
19. SEPAK TAKRAW (Games Result); (Inter-Regu); (Inter-Team); (Final Ranking)
20. SOFTBALL (Games Result); (Final Ranking)
21. SWIMMING BOYS & GIRLS (Previous Result); (Summary of Records); (Day 1 Trials); (Day 1 Prelims); (Day 1 Finals); (Day 2 Trials); (Day 2 Prelims); (Day 2 Finals); (Day 3 Trials); (Day 3 Preliminaries); (Day 3 Finals); (Day 4 Preliminaries); (Day 4 Meet Program); (Day 4 Finals); (Team Standing); (Record Breakers); (Most Outstanding Swimmers); (for more details, visithttp://www.swimmingpinas.com)
22. TABLE TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
23. TABLE TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Event); (Team Event)
24. TAEKWONDO BOYS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
25. TAEKWONDO GIRLS (List of Winning Athletes); (Poomsae Individual & Group); (Kyorugi)
26. TENNIS BOYS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
27. TENNIS GIRLS (Games Result); (List of Winning Athletes); (Individual Singles & Doubles); (Team)
28. VOLLEYBALL BOYS (Games Result); (Final Ranking)
29. VOLLEYBALL GIRLS (Games Result); (Final Ranking)